fredag den 30. november 2018

Forfatter Luna Mørup anbefaler


Jeg har bedt Luna Mørup, forfatter til Claire og Julemiraklet, om at anbefale 5 bøger, hun selv har været vild med. Så læs med her, hvis du vil inspireres, eller vil vide lidt om, hvad Luna selv læser.




1. IT (Det onde) af Stephen King:

Jeg er kæmpe fan af Stephen King (og hans bøger selvfølgelig), og IT er noget helt, helt særligt. Ikke nok med at den er helt vildt god, og sindssygt uhyggelig, så er den så meget mere end bare historien om en klam klovn i kloakken. King har beskrevet de fineste venskaber, og samtidig en fortælling om, hvor meget barndommen egentlig betyder for ens voksenliv. Jeg elsker de skønne beskrivelser King laver af de forskellige personer i bogen, og det er noget af det jeg holder allermest af ved hans bøger. Beskrivelserne. For han fortæller det nemlig ikke bare. Han viser det gennem personerne, og deres omgivelser. Det var det jeg forelskede mig i, dengang jeg for mange år siden, begyndte at læse hans bøger. Du lærer personerne at kende. Også dem du hader. 

Pennywise (klovnen) skræmte mig allerede fra jeg var lille, da jeg tilfældigvis så noget af filmen i tv, da jeg var alene hjemme en aften. Min mor kom dog hjem og slukkede for den, men insisterede så på at se resten af filmen færdig på mit værelse, hvor hun sov (min far snorker højt) – så der fik jeg mareridt til resten af mit liv. Selvom jeg har læst bogen et par gange, og set den gamle film over hundrede gange, så skræmmer den mig stadig ligeså meget som dengang jeg var lille.

Hvis du kun har set den nye film, så skam dig. Sluk for Netflix og åbn bogen. Du vil ikke fortryde det. Og hvis du ikke magter det, så se i det mindste den gamle film. Bare gør det.


2. Little Women af Louisa May Alcott

Jeg var længe om at tage mig sammen til at læse Little Women. Det var ikke den første klassiker jeg læste, men tæt på. Jeg tror jeg havde læst to Jane Austen bøger forinden, og var blevet lidt hooked på det der med gamle dage, store kjoler og hele idéen om at kvinder passede hjemmet, og mændene arbejdede (ikke at jeg kan lide den idé, men det var spændende at læse om) Og efter at have set Joey være så glad for den i Friends, besluttede jeg mig for at give den et forsøg. Jeg havde allerede læst The Shining, som han anbefaler Rachel, med store succes. Og hvor blev jeg overrasket. Selvom det tog mig omkring en måned at komme igennem bogen (måske mere), selvom jeg læste hver dag, så var den fantastisk! Historien om de livlige, vidunderlige søstre som alle har forskellige håb og drømme, og helt forskellige personligheder. Jo er en karakter som jeg virkelig kan identificere mig selv med, og jeg tror der sidder rigtigt mange Jo’er rundt omkring i verden. Den følelse hun har, af at være anderledes fordi hun hellere vil lege i sne end at brodere, og hellere vil have bukser på end kjole, i en tid hvor kvinder bare gjorde hvad der blev sagt, og mændene styrede showet, er en følelse de fleste kan overføre til sig selv på en eller anden måde. At være anderledes, og ikke føle man passer ind. Jo er en vildbasse med et voldsom temperament, og en livlig fantasi. Både i virkeligheden og på skrift. Og jeg kan genkende så meget af det fra mig selv. Især i mine teenageår. Temperamentet og vildskaben er gemt lidt væk i takt med at jeg blev ældre. Fantasien lever i fuld flor, og er ikke blevet en dag ældre. Little Women er historien om en familie. En familie jeg ville ønske jeg havde haft. Selvom de måske havde færre penge og levede i en helt anden tid, holder de sammen, og gør plads til hinandens forskelligheder.

Det blev lidt langt, men altså: Den har familie, kærlighed, sjov, JUL og sorg. Og er det ikke lige sådan det skal være? Filmen kan for resten ses på Netflix lige nu, under navnet: Pigebørn.


3. Leah på Offbeatet af Becky Albertalli

Jeg elsker alle bøgerne af Becky Albertalli som omhandler henholdsvis Simon, Molly og Leah, og kan læses uafhængigt af hinanden. Ikke nok med at de tager nogle rigtigt spændende emner op, så oser de af humor og ungdom, hvilket altid er et plus i bogen for mig. Leah på offbeatet er min favorit af de tre, og det har nok noget at gøre med hele problematikken omkring at ”springe ud”. Det betyder bare mere for mig, når det handler om en pige, fordi jeg selv har været der (ikke på samme måde dog) – Og det der med at få følelser for en, som man ikke bør føle noget for, uden selv at vide at man føler noget. Ikke rigtigt at kunne forstå hvad der sker, og hvorfor det de siger og gør, betyder så meget. Hvorfor opfører man sig anderledes når den person er i nærheden?

Åh, det kan jeg huske. Jeg elsker en god ungdomsbog, og det må man sige at den er. Den har det hele! Skoleafslutning, skræmmende fremtidsudsigter, kærlighed, venskaber og seksualitet. Jeg er kæmpe fan! Alle bøgerne er på min liste over yndlings YA-litteratur. Og jeg er ellers begyndt at blive kræsen.

Filmen Love, Simon er bygget på den første bog i serien: Simon Vs. the Homosapien Agenda.


4. A Christmas Carol af Charles Dickens
A Christmas Carol er en klassiker, som de fleste har set på film. Enten som rigtig film eller tegnefilm. Jeg har endda set at der findes en udgave med Barbie. Disney har lavet en udgave, men jeg elsker den fra 1984. Jeg ved ikke hvorfor, for effekterne er røvdårlige. Men der er noget hyggeligt i en film, hvor de bare ikke kunne laves bedre, hvor skuespillet er ret ringe, men historien stadig er bevaret. Bogen har jeg 5-6 udgaver af, fordi jeg elsker den. Det er historien om den sure, nærrige Scrooge, som synes at julen er humbug, og som aldrig kunne finde på at give noget af sin formue fra sig, for at hjælpe andre. Ifølge Scrooge har han tjent sine penge selv, og det kan andre også bare gøre. Længere er den ikke. Men den skræklige Scrooge må ændre sit liv og sig selv drastisk, efter mødet med tre juleånder (og sin gamle partners spøgelse), som ikke ligefrem viser de gode ting fra hans fortid, nutid og fremtid.

Bogen (og filmen) er så fin, julet og skøn, på trods af den gamle, sure Scrooge. Og mon ikke alting bliver godt til sidst?

Læs den til jul sammen med et par stearinlys, blid julemusik og varme sokker.


5. The Shining (Ondskabens hotel) af Stephen King

Jeg havde egentlig besluttet mig for, at jeg ville anbefale nogle flere ungdomsbøger, for det er dem jeg holder allermest af at læse, og som jeg også selv skriver. Og jeg var ude i både Anna og det franske kys (hele serien) af Stephanie Perkins, og Hamilton High-bøgerne af Kody Keplinger, for de er nogle af mine absolutte favoritter. Men jeg ville hellere finde en bog som ikke var en del af en serie. Selvom jeg også elsker Jenny Hans bøger, og I særdeleshed The Summer I Turned Pretty-trilogien, som er perfekt på sommerferien. Ikke at forglemme Elle Kennedys Off Campus serie, som jeg åd råt. Der er SÅ MANGE gode ungdomsbøger, men de fleste er serier, og dem kan jeg snakke om en anden gang, hvis min kone giver mig lov (Be pænt om! Jeg har så meget mere at fortælle jo!)

Jeg kunne også have fundet en ungdomsbog af en dansk forfatter, eller måske endda have fundet noget fantasy, nu hvor vi har 2 bogreoler kun med det. Selvom jeg elsker danske ungdomsbøger, og endda også en del dansk fantasy, bliver det ikke dem jeg nævner i denne omgang, for jeg kan simpelthen ikke vælge. Desuden har jeg snakket nok om Nanna Foss, Camilla Wandahl, Sandra Schwartz, Mark Liebst, Sarah Engell, Malene Sølvsten og Ditte Wiese før i tiden, og nu er det altså bare på tide at prøve noget andet.

Så nu skal vi snakke om endnu en Stephen King bog, som faktisk er på en delt førsteplads med IT, på min liste over yndlingsbøger. Jeg har snakket om den før, fordi den er vidunderlig, på sin egen klamme måde, og fordi King endnu engang får skabt nogle personer, som man bare kan se for sig, og en verden man bliver suget ind i. Hoteller har altid fascineret mig. Da jeg var lille begyndte vi at tage på cykelferier, hvor vi overnattede på forskellige hoteller, og jeg elskede at udforske dem. Følelsen af væg til væg-tæppet under fødderne. Det venlige personale. Stilheden på de mange gange eller etager. Sommetider var der en pool man kunne svømme i, eller måske en sauna. Morgenmaden var det vildeste for sådan en lille pige, og jeg elskede hvert sekund. Jeg tror det er derfor jeg er så fascineret af The Shining. Måske vil jeg selv skrive om et hotel en dag. Det tror jeg kunne være interessant. Og lettere end min skjulte interesse jeg har for Titanic…

The Shining skal læses, den skal IKKE, og jeg gentager: IKKE ses på film. Det er nok det værste lort jeg nogensinde har set. Og jeg forstår seriøst godt hvorfor han vil slå moren ihjel. Hun er sgu da for irriterende (det er barnet i øvrigt også. Jeg er på farens side hele vejen igennem) – Læs bogen, smid filmen i skraldespanden, og sæt ild til den.

Selv tak.

onsdag den 28. november 2018

Kommunebarn


Af: Laura Helena Pimentel da Silva
Forlag: Dreamlitt
Sideantal: 320
Originalsprog: Dansk

Laura kommer til Danmark som ganske lille. Hun er rejst hele vejen fra Brasillien med sin mor og søskende. De skal bo hos en dansk mand, for det er et bedre liv, end det de kom fra, fortæller moderen.
"Hvad skal vi her? spørger min bror og hiver Mama i ærmet. "Vi skal bo her. Onkels ven ønsker sig en brasiliansk kone. Vi skal giftes, og så flytter vi ind hos ham," svarer hun og tager ham i hånden. "Jamen, I har jo aldrig mødt hinanden?" "Nej, men jeg lærer nok at elske ham på et tidspunkt," svarer Mama." (Citat side 13)
Den danske mand viser sig ikke at give dem et bedre liv. Tværtimod misbruger han Laura og hendes søskende. Det bliver starten på et turbulent liv og Laura. Først flytter hun på krisehjem med sin familie, så videre i plejefamilie - og herfra videre fra den ene institution til den anden. Og undevejs er der ikke meget støtte. Den ene voksne efter den anden svigter, og Laura mister hurtigt troen på, nogen vil hende det godt. For alle voksne beviser præcis det modsatte. Så hvordan skal hun nogensinde få et godt og trygt liv?

Kommunebarn er en fortælling, der ikke lige er til at anmelde. For hvordan anmelder man en bog, om en andens liv, der er så grusom? For det er, hvad Kommunebarn er - en grusom fortælling om et system der svigter gang på gang. Om voksne der svigter. Men det er også en beretning om mod, overlevelse, kampgejst og troen på at kunne.

Historien er bygget kronologisk op. Det er en rejse med forfatteren gennem hendes tilværelse i Danmark som “Kommunebarn.” Det er nemt at følge med, og selvom der er mange personer at holde styr på, bliver det aldrig svært.

I starten havde jeg problemer med sproget. Det var lidt for kluntet, men jeg tænkte, det måske fulgte kronologien og det derfor var forfatterens barneminder, der gjorde sproget kluntet. Og i takt med fortællingen udviklede sig, blev sproget også anderledes. Mere flydende og forklarende end konstaterende. Hvilket egentlig er en fin tilgang, når det er en biografi. Men det var noget, der lige nåede at genere mig.

Der sker helt sindssygt meget i denne biografi. Men det er jo sådan det, er at leve et så turbulent liv. Forfatteren formår at gengive det rigtig godt, og undevejs få sat rigtig mange ord på de tanker og følelser, hun oplevede, mens det stod på. Det giver et rigtig godt indblik i, hvordan det var, at være hende. Uden at man selv har stået i det.

For jeg kan ikke forestille mig, at det system der skal passe på en, kan svigte så meget. Jeg har selv været en del af systemet. Som ung i psykiatrien, og senere frivillig anbragt på et opholdssted, havde jeg masser kontakt med det kommunale. For mig var det en hjælp. Der blev lyttet, handlet, hjulpet og gjort de rigtige ting. Jeg har mødt søde pædagoger med gode intentioner - og kan, blandt andre, takke dem for, jeg i dag kan arbejde i psykiatrien i stedet for at være patient. Derfor er det så svært af forstå, at der findes mennesker, der vil udnytte sårbare børn og unge. Ikke desto mindre er der vigtigt, at fortællinger som forfatterens kommer frem og sætter spot på, at der fortsat er mange problemer.

Bogen får 4/5 stjerner: ****.

Bonusinfo:
Jeg boede på opholdssted i lige over 3 år, og er stadig taknemmelig for det.

tirsdag den 13. november 2018

Vi er kommet for at leve




Af: Birgitte Vestergaard Andersen
Forlag: Brændpunkt
Sideantal: 288

Bogen er et anmeldereksemplar fra forfatter og forlag. Alle meninger er mine egne.

Alma har en god familie. De klarer sig godt, og hun mangler ikke noget. Det skulle da lige være at blive en del af den populæreste gruppe i klassen. Og måske nogle flere likes på Instagram. Najma vil gerne være bedre til dansk, være mindre ensom - og måske endda glemme nogle af de ting, der skete i Syrien.
"I samme nu hun åbnede telefonen og kiggede, blev hun fyldt af den gode, varme følelse, som de røde markeringer ved Facebook-appen altid udløste. Hendes opslag havde fået opmærksomhed." (Citat side 92)
For Alma er det vigtigt at være rigtig. At være smart nok, god nok, populær nok. Og, måske især, på de sociale medier. Det er bare rigtig svært for hende at navigere rundt i de sociale spilleregler. Desuden kan det være rigtig svært at vælge - for hvad er vigtigst? At være sig selv, eller at gøre sig populær, selvom det ikke sker på en måde, man har lyst til?
For Najma er det også vigtigt at være sig selv. Det er bare svært for hende at finde ud af, hvem hun er, nu hvor hun er kommet fra Syrien til Danmark. Sproget er svært, landet er koldt, og der er så mange sociale spilleregler og en ny kultur, hun ikke helt forstår. Det er som to verdener. En derhjemme og ind i verden uden for lejligheden.

Vi er kommet for at leve er en fortælling om to meget forskellige piger, der hver i sær kæmper for at passe ind. Det er en roman med fokus på sociale medier og hvordan de unge bruger dem til at iscenesætte sig selv og fremstå, som de gerne vil ses. Hvordan det kan være et fællesskab, men også en farlig vej at bevæge sig ned af. Samtidig er det en roman der kigger ind i en anden verden. En verden, hvor fortiden er præget af krig, flugt og sorg. Hvor det også handler om at passe ind - bare ikke via billeder og likes.

Jeg var vild med de første 2/3 af fortællingen. Jeg følte, at her var en voksen, der havde fanget, hvor vigtigt det er for unge, at være en del af noget, der er større end dem selv. Ikke med en løftet pegefinger, men med en viden om, hvad der sker, når de unge (og voksne) bliver fanget i et spind af likes, delinger og kommentarer. Jeg tror mange vil kunne sætte sig i Almas sted.

For mig er det, selvfølgelig, sværere at sætte mig i Najmas sted. Jeg er ikke flygtet fra en helt anden kultur, et andet sprog, ja nærmest en anden verden. Jeg ved ikke, hvordan det er, ikke at forstå de mennesker, jeg omgiver mig med. Men forfatteren formår at skildrer Najmas tanker og følelser på en fin og billedrig måde. Så det var ikke svært at føle med hende.

Jeg vil ikke spoile noget i denne anmeldelse. Men som i de fleste YA-bøger sker der noget verdensomvæltende for Alma som gør, at hun må genoverveje sine valg. Egentligt et plot jeg tænker er realistisk nok, omend sat lidt på spidsen.
For Najma føler jeg ikke, der er helt samme udvikling. Hendes historie er ligesom for stor, til at være en af to fortællinger i romanen. Det kunne snildt have sin egen bog, for jeg tror, der er meget mere bag det, end hvad der er kommet med. Jeg savnede at vide noget mere om hendes familie, om deres indbyrdes forhold og reaktioner på alt det, der er sket.

Den sidste tredjedel af bogen var jeg desværre ikke vild med. Her følte jeg, det blev lidt for moralsk. Det er svært at forklare hvorfor, uden at spoile noget - så spørg endelig ind, hvis I vil have en uddybning. Desuden var jeg ikke glad for slutningen. Jeg står tilbage med for mange spørgsmål. Egentligt kan jeg godt se, hvorfor slutningen er, som den er, når man tænker den ind i Najmas kontekst og det liv, hun lever. Men det irriterede mig alligevel. Igen - det er svært ikke at spoile. Hvis du har læst bogen, så skriv endelig til mig - jeg vil gerne snakke om den!

Bogen får 3/5 stjerner: ***.

Bonusinfo: Jeg færdiggjorde bogen på en nattevagt. Sygt kedelig info. Beklager, gik simpelthen kold på en god bonusinfo.

søndag den 11. november 2018

Ravnenes Hvisken #3


Af: Malene Sølvsten
Forlag: Gyldendal
Sideantal: 609

Bogen er et anmeldereksemplar fra forlaget. Alle meninger er mine egne.
Har du ikke læst de 2 andre bøger, vil der være spoilere. Læs anmeldelserne af bog 1 her og bog 2 her.

En istidsagtig vinter raser over landet og skaber kaos. Anne har travlt med at finde hoved og hale i alt det, der skal gøres for at undgå Ragnarok. Derudover har hun rigeligt at se til som ny vølve. Og det er ikke nemt at forstå Hejds spådomme, som ellers burde være en hjælp til at forudse, hvad der vil ske.
"Jeg følte et sært slægtskab med vølven, som var død for mange tusinde år siden. Nogle gange var det, som om hun talte direkte til mig gennem en tunnel af tid. "Hejd forudså Ragnarok, men hun så ikke Fimbulvinteren. Der står lidt i Vafprúdnismál (ordet er korrekt islandsk i bogen, red.), men hvad præcis FImbul er, eller hvor længe den varer, ved ingen. Fimbul betyder bare hård eller streng på norrønt. 
Meget jeg rejste, meget jeg fandt, meget jeg fik af magterne, hvilke mennesker vil leve, når Fimbuls vinter, i verden har været" (Citat side 41)
Anne vil for alt i verden afværge Ragnarok. Det kræver, at Anne lærer at forstå sine vølvekræfter, men det er ikke nok. Anne er også nødt til at finde ud af, hvem der er ven og fjende. Desuden må hun igen rejse fra verden til verden for at finde ud af alt det, hun endnu ikke ved. Og så er der Odin, der blander sig, og tror han ved alt - ja faktisk er han pisse irriterende.

Ravnenes Hvisken 3, også kaldet #finaleravn, er en hæsblæsende afslutning på Malene Sølvstens trilogi. En værdig afslutning, hvis du spørger mig. Det er en fortælling om kaos, død, grådighed og frygt. Men også en fortælling om kærlighed, tæt knyttede bånd, tillid, samarbejde og kærlighed. Der sket helt enormt mange ting. Forfatteren har i den grad skruet tempoet op i denne afsluttende bog.

Der er rigtig mange tråde, der skal samles, men forfatteren formår at gøre dette på en fin måde, så jeg sidder tilbage med en følelse af ro og afsluttethed. Det hele giver ligesom mening nu, selvom det tog mig et par dage at få det hele på plads.

I denne bog er der også plads til humor, og Anne er mere sarkastisk og rapkæftet, end hun var i bog 2. Det er som om hun er mere beslutsom nu, og har en anelse overskud til at folde sig ud. Det på trods af al den kaos der foregår omkring (og i!) hende. Annes udvikling er også meget tydelig i denne bog. Hun udviser langt mere empati, end hun før har gjort. Der er sket hende en masse, men hun formår at vende det og bruge det. Hvem havde troet at den stridbare teenager fra bind 1, ville tvangsfjerne et afskåret hoved, bare fordi det ikke bliver behandlet pænt?

Hvis man har hørt forfatteren fortælle om bøgerne og skriveprocessen, ved man, at hun ikke går ned på research! Og det er noget så tydeligt, at hun ved, hvad hun skriver om. Natur, moselig (!), runer og historiske begivenheder er så velbeskrevet, at jeg føler, jeg er der selv. Der er simpelthen ingen tvivl om, at hun ved noget om de her ting. Desuden er det fantastisk når virkelig begivenheder bruges i fortællingen. Ved at læse bogen finder du nemlig ud af, hvem der egentligt stjal guldhornene.

Jeg ville ønske, jeg kunne rejse videre i denne fortælling. Selvom jeg vidste, den ville få en ende, har jeg ikke helt affundet mig med, at det er nu. Dog kan jeg glæde mig over at hele trilogien vil komme som tv-serie. Det kan da kun blive godt!

Bogen får 5/5 stjerner: *****.

Bonusinfo: Hvis jeg skal vælge et team, udover #TeamAnne, så er jeg klart #TeamMimer!

onsdag den 7. november 2018

Hader, hader ikke

Af: Glenn Ringtved
Illustrator: Otto Dickmeiss
Forlag: Carlsen
Sideantal: 45

Bogen er et anmeldereksemplar fra forlaget. Alle meninger er mine egne.

Kim hader alt. Faktisk hader han så mange ting, at det ikke er svært at skrive en stil om det. Godt nok skulle han også skrive noget, han elskede. Men det var ikke nemt. For Kim er god til at hade. Det er sådan noget man bruger i ringen, når man bokser. Og Kim er god til at bokse. Endda bedre end sin storebror.
"Far sad ved bordet. Han var helt stille. Sad bare og kiggede ud i luften. Min stil lå på bordet. Han så op. Han så ikke vred ud. Men heller ikke glad. Han ser sgu aldrig glad ud. Han tog papirerne, der forsvandt helt mellem hans kæmpestore murerhænder. "Nå, du synes, jeg er dum?" "Nej," sagde jeg. "Hvorfor skriver du det så?" (Citat side 27) 
Kim hader at gå til boksning. Han hader, at hans far går så meget op i det. Han hader, at hans bror går så meget op i det. Og det kommer ned i den stil, han skal skrive. Som han kommer til at fortælle sin bror om. Selvfølgelig skal hans bror være en idiot og vise stilen til deres far.

Hader, hader ikke er en fortælling jeg tror, mange kan genkende. Gør man noget for sin egen skyld, eller for andres? Og hvis det er for andres skyld - hvorfor gør man det så? Og kan man kun vær god til én ting? Det er også en fortælling om ikke at føle, man hører til. I skolen, til boksning, i sin egen familie.

Illustrationerne understreger fortællingen. Den måde især faderen er tegnet på, passer godt til det billede, jeg tænker, drengen har af sin far. De store hænder, det store hoved. Han ser skrækindjagende ud. Ligner en, der kan blive rigtig vred. Sammen med sproget, der er flydende og let, men indeholder så mange ting, ender det ud i en rigtig fin fortælling om familieforhold, følelser og det svære i at turde tale om dem.

Bogen får 5/5 stjerner: *****.

Bonusinfo: Denne anmeldelse er skrevet lige inden jeg skal gøre mig klar til en nattevagt. Mens jeg allerhelst vil krybe ned under dynen.

mandag den 5. november 2018

Mowgli


Af: Sarah Engell
Illustrator: Cato Thau-Jensen
Forlag: Carlsen
Sideantal: 45

Bogen er et anmeldereksemplar fra forlaget. Alle meninger er mine egne.

Pigen har aldrig set himlen. Hun kan bare se det rum, hun er i. Men mor er der også. De leger tit kravleleg. Og mor er god til at trøste, når pigen er ked af det. Det eneste mor ikke kan lide, er sangen, der kommer gennem tremmerne.
"Men mor hadede den sang. Mor sagde, at mor da også kunne synge, hvis det skulle være. Men når mor sang, lød det ikke som klare stjerner. Det var en hvæsen. der gav pigen ondt i maven." (Citat side 12)
Pigen lytter til sangen om stjerner, ternerne og ræven. Hun har aldrig set stjerner før, men forsøger at forestille sig dem. Hun forsøger at holde orden i rummet. Forsøger at holde styr på tiden. Lytter efter sangen, der strømmer ind. Af og til kommer Damen. Måske har hun en tallerken mad med. Måske er det hende der synger. Pigen ved ikke helt, hvem Damen er.

Mowgli er en fortælling, der sætter tankerne i gang. Efter er par siders læsning begyndte min hjerne at køre på højtryk, og selv forsøge at digte sig til de ting, der ikke siges højt. Hvem er mor? Hvor er pigen? Hvorfor er hun der? Nogle fortællinger kan ikke bære dette - de ødelægges af, man ikke får en forløsning. Men ikke Mowgli. For mig var det næsten essensen. For mig var det ligesom at være pigen. Hun ved ligeså lidt, forstår ligeså lidt og må forsøge at forstå. Forsøge at digte sin egen virkelighed. Så selvom jeg sad tilbage med spørgsmål, føler jeg stadig, fortællingen blev forløst. På sin egen, uforløste måde.

Det er ikke ligefrem en hemmelighed, at jeg er vild med Sarah Engell. Jeg synes, hun er formidabel til at beskrive følelser på en måde, så de går lige i hjertet. Det gør Mowgli også. Jeg får lyst til at gøre noget, redde pigen, fortælle nogen om hende. På trods af jeg ved, hun er fiktiv. Sproget og fortællerstemmen er med til at vække disse følelser. Og Cato Thau-Jensens illustrationer understreger kun dette. De mørke billeder, der kommer med en snert af en forklaring, men på samme tid er næsten ligeså bogstavelige som pigen selv, understreger universet.

Fortællingen indeholder mange detaljer der kan tænkes over og tolkes på. Billederne ligeså. Jeg tror, uden at være indenfor faget, at det vil være en rigtig god bog at bruge i folkeskolens ældste klasser i et forløb. Der kan laves mange fortællinger udfra pigens oplevelser, og der kan digtes mange slutninger.

Mowgli er en hjerteskærende fortælling, der sætter spor. Som kun fantastiske fortællinger kan gøre det.

Bogen får 5/5 stjerner: *****.

Bonusinfo: Jeg ville aldrig få lov at illustrere noget. Jeg tegner helt elendigt!